środa, 30 września 2015

Nordic walking – marsz po zdrowie


Kto z nas nie marzy o smukłej sylwetce i stracie zbędnych kilogramów? A kto z was uwielbia wylewać z siebie hektolitry potu? Pewnie niewiele. Jak więc można połączyć gubienie niechcianych kilogramów i dobrą kondycję? Wydaje się to niemożliwe prawda? Jednak jest taki sposób. To nordic walking – czyli trening z kijkami. W czasie takiego marszu spalana jest większa ilość kalorii niż w czasie chodu. Jednocześnie jest to sport bardzo bezpieczny i odpowiedni dla każdego wieku. Dzięki umiejętnym trzymaniu kijku i prawidłowym chodzeniu nie narażasz się na obciążenia stawów, przeciwnie, zadbasz o nie. Tę dyscyplinę sportu możesz uprawiać przez cały rok. Dzięki temu poprawisz swoją kondycję, będziesz lepiej dotleniona, poprawisz koncentrację i samopoczucie. Dodatkowym elementem mogą być ćwiczenia obwodowe (wypady, przysiady, skłony), które możesz wpleść w trening w czasie postoju. Trening zacznij szybkim i energicznym marszem przez 15 minut, następnie zrób rozgrzewkę, kolejny marsz, ćwiczenia obwodowe i marsz. Każdy trening zakończ rozciąganiem mięśni.
Aby uprawiać nording walking musisz mieć odpowiednie kijki i buty. Kijki są regulowane. Musisz mieć taką wysokość kijków, aby po postawieniu kijka na ziemi i zgięciu ręki tworzyła ona kąt 90 stopni. Ta dyscyplina sportu przypomina nieco jazdę na nartach. Kijki służą jako pomoc przy odpychaniu się od podłoża. Stawiamy je naprzemiennie. Prawa noga, lewy kij. Pamiętaj, że prawidłowa postawa to ręce wyprostowane w łokciach. Wówczas z większą siłą odpychasz się od ziemi i ćwiczysz intensywnie. Kijek wbijaj w ziemię na długości połowy swojego kroku. I gotowe – idź po zdrowie.

3 komentarze:

  1. Ja dziś w Tchibo kupiłam sobie kijki do tego, bo podbierałam mamie, a dziś były (przy zakupie 3 produktów) 20% taniej i będę miała swoje :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie, że nordic walking można także wykorzystywać i trenować zimą ;) To duuuży plus :) Kije można kupić teraz w wielu, wielu miejscach ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. czy nordic walking można uznać za element treningu aerobowego albo jego zamiennik? ;)

    OdpowiedzUsuń